شهادت سکوت نیست ، فریاد است تا کلمه حق را به گوش همه خفتگان برساند .شهادت جان دادن و مردن نیست ، جان یافتن و تولد دوباره است .شهادت رفتن و مردن نیست بلکه جاودانه ماندن است شهادت مرگ نیست که همانا رسالت و پیام است شهادت انعامی از طرف خداوند تبارک و تعالی به بندگانی که خالصانه در راه او جهاد کرده و علاوه بر اجر و مزد سزاوار مقام متعالی شهادت شده اند. سردار شهید سیّد جعفرمنصوری
X
تبلیغات
رایتل

سردارگمنام گیلانی

شهید سیّد جعفر(منصور) منصوری

سه‌شنبه 26 خرداد 1394 ساعت 21:01

دل نوشته های آسمانی برای 175 غواص آسمانی(2)

به دنبال دعوت خبرگزاری ‌«نسیم» برای بیان احساسات چهره‌های شاخص سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... درباره بازگشت ۱۷۵ غواص شهید به کشور، استقبال گسترده‌ای از سوی چهرهای مختلف و آحا مردم حماسه ساز ایران اسلامی از این فراخوانی به عمل آمد که بخشی از این دل نوشته ها در ذیل مشاهد می کنید.


حجت‌الاسلام ‌آل‌هاشم(رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش): 
نزدیک به سه دهه پیش، 175 رزمنده مخلص و عاشق دین، اروند را شکافتند و در صیانت از مرزهای این سرزمین پاک در تاریخ جاودانه شدند. اکنون این مردان مرد بازگشته اند. با پلاکهایی از جنس نور و آویخته بر سینه هایی مملو از ایمان و اعتقاد با دستانی بسته و آغوشی گشوده به سوی آسمان، تا این سرزمین ایزدی در ادامه تاریخ بلند و پربارش، پابرجا بماند و از ودایع الهی و اخلاقی خالی نماند.
این دست های بسته، امروز مردانه تر و استوارتر از هر دست دیگر، بیانگر روح بلند و تسلیم ناپذیر ایرانی است که در برابر همه سختیها و تلخی ها، با همت و غیرت و با عشق به ولایت همواره گفته است و میگوید:ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

 جواد منصوری (اولین فرمانده سپاه پاسداران و سفیر سابق ایران در چین):

"سلام بر انبیاء
سلام بر خاتم انبیاء
سلام بر رهبر و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین
سلام بر همه شهیدان از صدر اسلام تا کنون
سلام بر شهیدان انقلاب اسلامی
سلام بر شهیدان هشت سال دفاع مقدس
و سلام بر شهیدان مظلوم به ویژه 175 شهید غواصی که اخیراً چهره خود را بر ما نمایاندند. سلام بر آنانکه صادقانه و مخلصانه و با شتاب دعوت حق را لبیک گفتند و به ملکوت اعلی پر کشیدند و ما خاکیان اسیر دنیا و ذلیل هواها و هوسها ماندیم.
آنان ره صد ساله را یک شبه رفتند و ما اندر خم یک کوچه‌ایم.
آن روز که شعار سر داده شد "شهیدان زنده‌اند الله‌اکبر" فقط شهیدان ایمان آوردند و رفتند و ما را جا گذاشتند.
ما مردودین امانتداران شهدا، ما رفوزه‌شدگان مکتب شهادت در واقع اسرای به جای مانده هستیم تا مرگ آزادمان کند."

 

نایبی (مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو):

 غواص ها دیدند ما داریم غرق میشویم خودشان را رساندند ...


محمد شیخان:  "براستی چه با شکوه و چه با عظمت می آیند
سرشار از عزت و افتخار
به پهنای وسعت تاریخ پرحماسه ملت ایران
همان هایی را می گویم که با ایستادگی و جانفشانی نگذاشتند غرور ملت بزرگ ایران در چشم جهانیان شکسته شود
آری همان هایی که بلندای عظمت وجودی آنها،پوزه کدخداهای متجاوز و غارتگر زمانه را به خاک مالید
یادتان همیشه در دل و جانمان زنده است
چرا که پایمردیتان پرچم پرافتخار ایران را بر بلندای قله سعادت و کمال به اهتزاز در آورده است
پرستوهای عاشق خوش آمدید جانمان فرش راهتان باد.
محمد شیخان"

علیرضا زرین دست(فیلمبردار سینما): 

ققنوسان دفاع مقدس حماسه ای ساختند از معصومیت و بی گناهی،شهیدان اعتقاد و ایمان در دل تاریخ یادشان حک شده است.


حمید میرزاده (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی): 
درود بر شهیدان غواص که اسلام،انقلاب و امام را از عمق دل و جانشان باور کردند و دل به دریا زدند.
آنها رفتند تا اسلام،انقلاب و ایران بمانند.آنها ایستادند چون سرو قامتان همیشه تاریخ تا ما در مقابل مستکبرین زانو نزنیم.
آنها پرچمداران عزت و طلایه داران عظمت و استقلال و شرافت مردم ایران هستند، یونس های گمگشته ما دوباره به خانه برگشتند به تحقیق ایشان از مسبحین بودند.

مفید کیایی نژاد (نماینده مجلس): 
وجود جانهای عزیز شما دیروز حافظ  مرز و بوم کشور بود و حضور اجساد مظلوم شما امروز الهام بخش مقاومت و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی حکومتهای  مستکبر اروپایی، امریکایی و عربی و حامیان سرسپرده داخلی آنها است، که حتی بعد از رویت حجت واضحی مثل  قتل عام مظلومانه شما به دست بعثی ها به جای هجمه به اروپا و امریکای حامی بعثی های قاتل شما، به حکومتی که شما حامی آن بودید حمله کردند و اشک تمساح ریختند. بار دیگر شما معجزه کردید و میزان شناخت دوست و دشمن شدید. خداوند  شما و همه دوستداران واقعی شما را با شهدای کربلا محشور کند.  مرتضی غرقی(خبرنگار): سلام بر جوانانی که طعم مطبوع روزهای دفاع مقدس را احساس نکرده و بدلیل نداشتن اطلاعات دقیق از ان زمان هر از چند گاهی تحت تاثیر افکار مسمومی قرار می گیرند که ظاهری منطقی دارد ولی در باطن ارزشهای هشت سال دفاع مقدس را نشانه گرفته است . شما برادران جوان من بدانید تنها بادرک شرایط ان زمان می توانید قضاوتی صحیح از ان دوران داشته باشید .این حقیر در تمام رسته های بسیجی  سربازی و خبرنگاری در اکثر عملیات های ان زمان حضور داشتم  بدانید  که اگر با اسلوب های  جنگ های متعارف ان زمان می خواستیم بجنگیم حتما نیمی از مناطق اشغالی دشمن را از دست می دادیم .شرایط کنونی جامعه با ان دوران قابل مقایسه نیست در ان دوران همه و همه و همه  تنها به کشور و ارزشهای معنوی انقلاب  فکر می کردند .اگر چه کسانی هم بودند که تنها خود را می دیدند و این نوشته های مسموم و شبه افکن  کنونی نیز با فکر و قلم انها منتشر می شود در ان دوران نیز با مردم و انقلاب همراه نبودند بنظر شما کالبد شکافی اتفاقاتی که هدفی جز رضای الهی در ان نبوده و زیر سوال بردن ان همه رشادت ها در کنار برخی اشتباهات کوچک چه هدفی جز بی هویت ساختن دفاع مقدس دارد .وقتی در امریکا بودم و موضوع حمله نظامی به ایران مطرح بود در جمع خبرنگاران بین المللی در سازمان ملل با غرور و تجربه هست سال دفاع مقدس می گفتم که امریکا جرات حمله به ایران ندارد و این یک واقعیت است که غرب و شرق در گذشته از ایران تجربه کرده است وان جان فشانی ها امروز ملت ایران را از حملات نظامی دشمنان بیمه کرده است پس به یاوه گویی های مزدوران اجانب گوش ندهید چون اصل حقیقت در میان شهدا و جانبازان است که دشمنان ایران از ان درس عبرت گرفته اند پس به گذشته پر افتخار خود ببالیم و خود را همیشه مدیون تربت پاک شهدا بدانیم  خدا ما را قدر دان  دلاوری  های ان عزیزان قرار بده  مرتضی غرقی خبرنگار صدا  و سیما


سیدمحمدعلی حسینی (مشاور وزیر و مدیرکل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه): داستان عجیبی است حکایت بودن ها و ماندن ها. بودن های بی حاشیه و ماندن ها جاودانی.
دوستی می گفت، من مانده ام که چرا هر جا که تاریخ شکل می گیرد، آنجا جای پای دستها، خودنمایی می کند.
موسای کلیم الله که به ملاقات حضرت حق نائل گشت را دستی درخشان و ید بیضا، بخشیدند و عیسای مسیح را دستی شفابخش که مردگان را به اذن قادر متعال، زنده می نمود دادند و آنجا که دستور اکمال دین بر پیامبر رحمت و مهربانی ، صادر گشت، در صحرای غدیر، دست در دست وصی رسول الله گذاردند تا این دو دست در کنار هم، راه سعادت بشری را به جهانیان نشان دهد.
آنجا که برگ های تاریخ ، گواه تلخی بر عهد شکنی داشت، دستهای ولی خدا را بستند و زمانی که عرصه، عرصه جانفشانی و وفاداری بود، دستهای امیر لشکر حسین ابن علی را از پیکر جدا کردند تا برای تمام بشریت، واژه‌ی "دست‌های بسته و جدا شده" واژه‌ای پرمعنا باقی بماند.
به راستی این سنت دست بستن چیست که صفحات تاریخ را اینگونه شعله ور می سازد.
دستهای بسته ای که آگر بسته نبودند، تاریخ به انحراف نمی رفت و اگر از پیکرها جدا نمی افتادند، عرش خداوند را در صحرای بلا به لرزه وا نمی داشت.
اما این سوی تاریخ نیز خواندنی است.
آنجا که فرزندان علی و فاطمه، در راه دفاع از ارزشهای ولایی، جان‌های تشنه شهادت را به شط ایثار زده و در موجهای تولا و تبرا، امتحان وفا و عشق به ولایت را گذرانیدند، با دستهای بسته، مشقی را به تحریر در آوردند که قلمها از توصیفشان درمانده اند.
شهدای غواص را می گویم، دستان بسته ای که تاریخ را به لرزه در آوردند و با چشمانی باز و دستهایی در بند، راه سعادت را تنها و تنها با خط سرخ ایثار و شهادت رقم زدند.
تاریخ به تمام قد ایستاده است به احترام پهلوانانی که حتی در بند اسارت دشمن ، لرزه بر اندام متجاوزان انداختند و خصم زبون را تنها چاره آن بود که در اسارت نیز دستانشان را در بند کشند و جانشان را بر گیرند.
خفاشان شب پرستی که به گمان خامشان با بستن دستها، دستها را می توان از رسیدن به معشوق برید، مگر به یاد نداشتند که مکتب محمد (ص) و علی (ع) و فاطمه (س) و حسین (ع)، را با "دستهای بسته و جدا شده" ماجراهاست!
غواصان عاشق پیشه ای که با اقتدا به مولایشان علی، با دستهای بسته نیز، دل به دلدار بستند و از پویش راه وصال، روی بر نتافند و عاشقانه سرودند:
ای کاش جان بخواهد آن یار جانی ما
تا مدعی بمیرد زین جان فشانی ما
را درود می فرستم و توفیقمان را در پیمودن مسیراسلام ناب محمدی (ص) و شفاعتمان را نزد مولایشان حسین(ع) می طلبم

عبدالرضا هلالی(مداح اهل بیت)

 یکصد و هفتاد و پنج بار هم اگر فرات را ببندند، دست بسته ولایت می‌مانیم و دل بسته شهادت


علی دارابی (معاون سابق سیمای رسانه ملی) : 
آنگاه که سینه خاک را شکافتند و 175 گوهر قیمتی از دل خاک بیرون کشیدند، تازه فهمیدم که تلاءلو درخشان عشق و دلدادگی، رشادت و پایمردی و ایثار و از خودگذشتگی برای میهن، هیچگاه خاموش نخواهد ماند.
ای دلیران سرزمینم، ای دلداگان وطنم، بدانید که جوانمردیتان را قدردانیم.
میهن و ملت به شما افتخار میکنند ، ای افتخار آفرینان...

حسام الدین آشنا (مشاور فرهنگی رئیس جمهور): 

شهیدانمان هشدار می دهند باید همواره مراقب لو رفتن عملیات بود


حمید لولایی (بازیگر): 

چقدردلم برای شهیدان خدا تنگ شده بود، شما دوباره پروازکردید


علی عطشانی(کارگردان سینما):
 "دلم برات میسوزه جوونمرد
میدونی، یه وقتایی واقعاً دلت برای بعضی ها میسوزه . مثل همین غواص های شهید که پیدا شدن !! باید توی 16 سالگی وقتی هنوز بچه ای جنگی راه بیفته که قرار نیست تموم بشه ، بگن نیرو نداریم بیاید جبهه !! مردونگی میکنی و میری . ولی حالا رفتی جبهه دقیقاً میخوره به عملیات کربلای 4 که کاملا لو رو رفته و همه فرمانده های دلاور و شجاع خبر دارن که لو رفته !! ولی تو که یه بچه ای ، قطعاً بهت نمیگن ، نه به تو ، نه به اون 12 هزار نفر دیگه ای که اونروز شهید شدن !! فقط هی داد زدن بگو یا حسین ، برو جلو ...
خلاصه از هزاران تیر و ترکش جون بدر میبری ولی اسیر میشی !! ولی خب دستاتو میبندن و زنده به گورت میکنن ..!! جون دادن با سخت ترین حالت !! ای بابا زندگی همینه همه میمیریم !! ولی خب سخت تر ماجرا خانواده ات هستن که 30 سال صبر کردن . حالا یهو میزنه جنازه ات که نه ، یکمی از استخون هات پیدا میشه !! ولی خبر نداری ، الان بعضی از فرماندهان دیروز تو شدن همه کاره مملکت و با دشمن دیروز تو شدن دوست و برادر ، اون 4 تا استخون رو میارن میگن کار بعثی هاست که الان شدن داعشی ، دیگه مثل سابق نمیگن کار عراقی هاست که بد نشه ... مهم نیست ، سیاسته هر روز یه وری میچرخه ... اما خُب دلم برات میسوزه . اون چهارتا استخونت رو مرتب می کنن و اون سیمی که دستت رو باهاش بسته بودن رو عوض می کنن، چون توی 30 سال اون سیم دیگه پوسیده و یه سیم نو میخواد که توی عکس خوب دیده بشه !! میزارنت توی یه ویترین خوشگل شیشه ای و بدون اینکه اصلاً براشون مهم باشه خانواده ات با دیدن این صحنه چه حالی میشن هی تند و تند و تند ازت عکس میگیرن و بعد زیرعکسات پیام های سیاسی مینویسن و ربطش میدن به مذاکرات اتمی و تحریم و آمریکا و ژنو ....... خلاصه تو که خوشی نکردی توی این دنیا ، ولی الحق این چهارتا استخونت چه حالی داد به این جماعت ..... اونم چه وقتی!!! درست و بموقع !! بعدشم وقتی تو شییع جنازه ات حسابی کارناوال سیاسی راه انداختن و حریفشون رو کوبیدن ، میذارنت توی خاک ، جایی که30 سال بودی... بعد هر از گاهی دوباره ازت عکسی منتشر میکنن و میگن شهدا شرمنده ایم ،، دارن با خون شما بازی میکنن !! البته منظورشون اون معاون رئیس جمهوری که 20 هزار میلیارد دزدیده نیست ها.... این خون شماها فقط و فقط و فقط به ساپورت و شال دخترا حساسیت داره ، اونان که از خون شما سوء استفاده کردن ، این دختر ژیگولان که خون شمارو لگد مال کردن ، نه اونایی که 30 ساله از زنده و مرده و استخونت نردبون ساختن...
خلاصه دلم برات میسوزه جوونمرد"

سامان سالور( کارگردان سینما): 

آنگاه که دلهاى آبی اتان را به دریا زدید در عمق نگاه پاک اتان رسیدن به طلوع را جستجو می کردید و امروز دوباره شکوه غیرت اتان بغضی نهفته در گلو را به یادمان آورد...اواخر پارسال فیلمی داستانی از دل دریایی غواصان دریادل تهیه و کار کردم...کاش به پاس تمام مردانگی اشان این روزها فرصت نمایش پیدا می کرد...کاش

حبیب احمدزاده(نویسنده) : نکته ای ظریف در تجلیل از شهدای غواص

با سلام بر برادران شهید غواصم  دوستانی که این روزها و فرداها در تجلیل بحق از این عزیزان  شرکت میکنیم  ، باید دقیق  حواسمان باشد که صدام و پشتیبانانش  بسیار دانسته و ظریف با ایجاد جنگ بین دو ملت  مسلمان  و همجوار ایران و عراق خواستند تا کینه ای ابدی بین  مردم این  دو کشور ایجاد کنند و ما امروزه که روابطی برقرار شده و مردم عراق خود خسارت دیده صدام و حزب بعثش هستند و اگر انان  امروز  در جلوی صف جنایتکاران داعش نایستند این مزدوران نابخرد  با ما در اهواز و کرمانشاه خواهند جنگید بگونه ای خدای ناکرده  ، نادانسته و احساساتی عمل ناتمام صدام را با ادامه کینه تکمیل نکنیم.

و این ربطی به حفظ خاطرات و افتخارات ان زمان ندارد فقط با توجه دقیق به چگونگی ابراز احساساتمان و کنترل ان خدای ناکرده در دام  حماقت  بحث نژادی عرب و عجم و تشدید موارد اختلافی بین دو ملت ایران و عراق که دشمنانی همچون امریکا ، اسراییل و عربستان  و بسیاری از شووینیست های داخلی  امروزه ارزوی ان را دارند

بدانیم که برادران و خواهران مجاهد عراقی ما در صف مقدم تکریت و موصل با  داعش نیز شعارها و نوشته های امروز ما را خواهند خواند و فیلم های  مراسمات ما را خواهند دید و البته که العربیه ، الجزیره و سی ان ان  به بزرگنمایی  و  دگردیسی آن خواهند پرداخت که برانان حرجی نیست فقط خود تلاش مضاعف کنیم که حتی بقدر ارزنی خطاکار احساساتی و ادامه دهنده راه نیمه تمام صدام و اربابانش درامروزه  نباشیم

امیر احمدرضا پوردستان (فرمانده نیروی زمینی ارتش): 

درود و رحمت خداوند بر 175 ستاره درخشان ، که در دل تاریکی و ظلمت بی مهابا موج های سهمگین خطر و حادثه را درنوردیدند و سوختند تا خورشید را به کاروانیان هدیه کنند همانانی که در عمق تاریک اب و گلهای چسبنده اروند، خدا را دیدند


امیر نامی (وزیر سابق ارتباطات): 

غواصان عزیز آمدند  ا مبادا ما از مسیر مولا و مقتدا و ولی زمان خود منحرف و غرق شویم . التماس دعا


حسن سلطانی(مجری):
 "آن روزکه دل به دریازدیدتاگوهرهاى
معرفت وانسانیت رابراى مردم سرزمین خویش به ارمغان بیاورید،
آنگاه که سلاح بردوش گرفتید و موجهاى پریشان راشکستید، وآن هنگام که دل قوى داشتیدوزبان درکام فروبردید تاهمرزمانتان ازفتنه ودسیسه دشمن درامان بمانند، کسى نمیدانست سالها بعدشمابرروى دستان دلهاى میلیونهاانسان تاعرش بدرقه مى شوید، دشمن که دستان شمارابست نمیدانست که خدابه مجاهدان راه خویش چون دست ازدست بدهند
دوبال عطامیکندتادربهشت خداودرآسمان اندیشه آزادیخواهان پروازکنند، ازشمااستخوان وپلاک وپوسیده لباسى وانگشترى ومهرى وتسبیحى به ما رسیده است واین همه تعلق شمابه عالم خاک بود وما چقدر از
شماعقب مانده ایم ودرجامیزنیم، و به خیالمان مانده ایم برده ایم وچه کوته اندیشیم ما ، ماکجاوشماکجا، چه قیاس نابجایى ...تاامروززبانى، رساتروفریادى بلندترازسکوت شما نشنیده ام ، مخاطب نگاههاى شما
که خاک مقدس عرصه نبرد بر او نشسته به مامیگوید، ماباهزارچشم آشکارونهان قامت رساى انقلاب و میهن رابه دیدبانى ایستادیم .
اینک شماراچرب وشیرین دنیاوزشت وزیباى روزگارنفریبدتادچارغفلت شده ومیراث خونرنگ مارابه دشمن بدهید، دستان مارابستندوزنده بگورمان کردندورفتندوبه فراموشیمان
سپردند، بهوش باشیددرعملیات پیچیده دیگرى بازوان اندیشه وهمیت وغیرت زنان ومردان این مرزوبوم را نبندندوبى تفاوتشان نسازند، اى شهیدان شماگمنام زیستیدوگمنام جنگیدیدوگمنام شهیدشدید، اما اراده الهى تعلق گرفت تاشماافتخار ان وبالابلندان این دیاررانشوونماداده وبه عالم وآدم معرفى نمایدتادوباره آسمان دل ودیده واندیشه مردمان این دیاررانورانى وپرفروغ سازیدوما راازخواب عمیق دنیاى دنى بیدارکنید
.. آن فروریخته گلهاى پریشان درباد کز،مى جام شهادت همه مدهوشانند
نامشان زمزمه نیمه شب مستان باد
تانگویندکه ازیادفراموشانند

سردار کارگر(رئیس بنیاد حفظ آثار): 

برادر شهیدم بیادتم، اما شاهدی ندارم جز خدا و کوچه پس کوچه‌های خلوت دلم و خاطرات زیبایم با شما "ستارگان هستی"، بر ما بتابید تا "راهمان" را بیابیم.


اصغر امیرنیا، (مدیرکل سابق تجسمی ارشاد): "ای شهدا شما مسافران کشتی نجاتید
هم خودتان به سعادت رسیدید وهم مانع ذلت وخواری ملت بزرگ ایران شدید
روحتان شاد وراهتان پررهروباد"
 

محمدرضا ورزی(کارگردان): 

 غواصان شهید نشان اقتدار و صلابت یک ملت عظیم هستند. آنان دراوج ماندگارشدند.


مجید یراق بافان(مجری):

 سى سال پیش دستان آن ۱۷۵ پرنده عاشق بسته شد تا ما امروز باور کنیم که اگر دستانمان بسته شود ، بال‌هایمان قدرت پرواز بیشترى پیدا می‌کنند.


حجت الاسلام غلامی (رئیس مرکز پژوهش های اسلامی صدرا):
 بسم رب الشهداء و الصدیقین. ای شهید، ای فرزند برومند خمینی، ای یاور مهدی (عج)، برادرانت در این برهه حساس تا پای جان پای این انقلاب ایستاده اند و دشمنان ما، آرزوی گرفتن استقلال و حریت ملت ایران، و بازگرداندن استبداد و خودکامگی را به گور خواهند برد.

بهنوش بختیاری (بازیگر): 
آب و قنوت و قناعت به هر چه که داشتند..کار ما شاید تنها اموختن از این عزیزان است..کسانی که غیرت و شرف و وطن دوستی مینای روزگارشان بوده..
مایه افتخارمه در مملکتی زندگی میکنم که بواسطه شهیدان غواص ما وامثالشان امنیت داریم..نه سیاست های روز که هر روز یه سازی برای مردم دارن..راهشان پاینده.

تینا پاکروان (بازیگر سینما):
 روزگارى که عشق مرهم بود و درد بوى باروت و خون مى داد، کسان ما از میان کارون گذشتند تا یک وجب از کیان ما بدست دشمن نباشد .
آن روزگاران هنوز انسان ،انسان بود و هموطن براى یک ریال به هموطن خیانت نمى کرد . امروز اما جاى معرفت خالى است .امروز اما روزگار ناباورى است .
از قله هاى افتخار دیروز آمدید به لحظه هاى امروزمان با پیکره هاى رنجور که اوج بودنمان را تلنگرى باشید.اجساد بى جانتان که دست بسته قعر شجاعت را مى کاوید ،جانمان را به قعر غم برد .دل دریاییتان دیدنى است و قصه شجاعتتان شنیدنى .شما بوى قدیم مى دهید ،رنگ عشقید و حرمتتان واجب .

صالحی امیری (رئیس کتابخانه ملی):

 ارزو داشتم درمیان انان بودم تا امروز شاهد این همه بداخلاقی وانگ زنی و انتقام جوئی ونامردمیها نبودم ای کاش


جمشید مشایخی(بازیگر): شهیدان خلیج همیشه فارس تا ابد در دل مردم ایران زمین زنده خواهند ماند . یا علی


سردار رادان( جانشین سابق ناجا):

 175 شهید غواص با دست بسته تسلیم دشمن نشدند تا بیاموزند نکند با دست باز تسلیم دشمن شوید.


علیرضا مختارپور (رئیس کمیسیون اصل نود مجلس): 

دشمن دستان شمارا بست تا از غواص در اعماق عظیم اقیانوس معنویت انقلاب بازتان داردوشمارابی دفاع درعمق خاک نهادتااز وجودتان بی خبرمان سازد،تاراهمان راگم  کنیم.ولی پروازبابالهای شکسته وعروج ازقفسهای بسته ، عظمت وحقانیت راهتان راباخواری آنان اثبات و امروزبانشاندن بدنهای خاکی بردوش افلاکیان یکباردیگرفریادبلند پیروزی خون برشمشیررابه گوش جهانیان رساندید واثبات کردیدکه ما همچنان برحقیم.پورمختار"


اعظم بروجردی (نویسنده): 
صدای پرواز می دهد بالهای شما،  که به جای دست های بسته تان باز شدند.
خوشحالم که محافظان دین و آیین وملت ورهبرم به جای دست های بسته بالهایی به گستره زمین تا آسماندارند    
این بی مرامی است که بگویم شما رنجی طاقت فرسا را تحمل کردید که ما در آسایشزندگی کنیم.
اما شماً تا قطره آخر از چکیده زندگی تان راخرج کردید تا از ناموس خداوند ومردم امام و ولایت دفاع کنید.
باشد که ما هم تا آخرین قطره،زندگی مان را به پاس رنجی که شما را هزار بارمیراند وزنده کرد،در رکاب ولی امر خداوند بریزیم واینگونه  انتقام خون به ناحقً ریخته همه شهدا ی عالم رااز ظالمان عصر بگیریم.

کیوان ساکت(استاد موسیقی):

چندین سر و پای نازنین از سر و دست

از مهر که پیوست و به کین که شکست

ای آزاده دلاوران جان داده در راه وطن
ای نازنین سروهای بلند قامت
ای جگرگوشه های مام وطن
از اندوه ماتمتان خون می گرید سرو

زهر خون دلی سروی قد افراشت
به هر سروی تذروی نغمه برداشت
صدای خون در اواز تذرو است
دلا این یادگار خون سرو است

عزت الله ضرغامی(رئیس سابق صداوسیما): 
دست‌های بسته ای که هزاران گره ناگشوده باز می‌کند
وسط این همه گرفتاری‌هامان آمده‌اید! دست بسته! خسته ولی شاد و گره‌گشا! خنده‌های معصومانه شب عملیات و سرخوشی قبل از زدن به اروند، در جای جای صورت‌های نداشته‌تان به چشم می‌آید. حالتان خوب است. سبکبار، ساده مثل کودکی هایمان زلال و ناب.
ما که آمدیم فقط سرشانه‌های امنی برای گریستن می‌خواهیم.
اجازه دهید عقده‌های این ایام را خالی کنیم. کمی به ما تسلا دهید!
ای بچه‌های دو کوه نشین! کمی ما را به خودمان نزدیک کنید.
ما از احوال خوش شما دور افتاده‌ایم
محاسبات دنیا دستانمان را بسته است. شما آمده‌اید تا دستانمان را باز کنید. دست‌های بستة شما دلاوران، شمائی که مرگ و ترس را به بازی گرفتید، هزاران گره ناگشودنی باز می‌کند. خوش آمدید، خوب آمدید!

هنگامه قاضیانی(بازیگر): 

زمان خون دل میخورد خون دل مادران انتظار.. روحتان شاد و ارام شهیدان پاک وطنم.


فرزاد جمشیدی(مجری) : آمدند بی رنج روزگار با قلب هایی از جنس دریا و چشمانی به رنگ ملاقات خدا. آمدند مثل کوه هایی که از دل دریا سربرآورند و از موج تا اوج، سوغات سربلندی آوردند. آمدند با فریادهایی که در دل دریا ماند و فرزندان طوفانی که از آنها بجا ماند. امامشان "سردار تشنه ی روز دهم" بود و خودشان در قتلگاه آب، جان دادند. راستی که چه معجزه ای است عاشقی! 175 نیستان درد، 175 گلستان جان، 175 فال حافظ که تعبیر هر کدامشان مردانگی است. شنیدم دست هایشان بسته بود آنزمان که پای ما را از اسارت زنجیر، باز کردند! شنیدم برایشان "شناسنامه های جاوید" صادر کرده اند بی صفحه ی مرگ در ثبت احوال شهادت! شنیدم انتظار مادرشان "امتداد" شد و امتداد، فریادی که دشمن را کشت و آنها را زنده به ما بازگرداند.
مردم! قایق های سه شنبه می آیند؛ پاروی دست هایتان کجاست؟ فردا "مسیح" هم می آید در استقبال از آنها که دریا را غسل تعمید دادند! امروز "موسی" هم می آید در تشییع مردانی که با عصای استقامت از نیل باور ما گذشتند.  امروز "نوح" هم نوحه خواهد کرد در بازگشت دلیرانی که با کشتی شهادت، ما را از بلای ذلت نجات دادند..... فردا حسین (ع) هم می آید برای خیرمقدم به آنها که مرثیه ی آب را تجدید کردند. غواص هایی که از دل دریا به آن سوی وجدان بشریت، نقب زدند و ماهی مرده ی دل ما را از تنگ تنگ دنیا درآوردند و در آب های آزاد آزادگی، رها کردند. فردا چه دیدنی است جشن فارغ التحصیلی 175 دانشمند ایران در دانشگاه تهران؛ وقتی پایان نامه های حیات را دست جاودانگی امضاء می کند! من که می گویم این سه شنبه، هر که نذر جمکران دارد، به تشییع 175 گلدسته هم بیاید. شاید خدا بخواهد و مولای اش را ببیند کنار زمزم اشک مادرانی که صدباره ی "ایاک نعبد" دلشان را صدپاره کرد تا 175 "ایاک نستعین" از راه برسند.
فردا خدا کند دل ما را هم بخرند یوسف هایی که آنقدر در دل آب ماندند تا گره کلاف سردرگم دل ما را باز کنند! امروز رمضان هم به پیشواز می آید در تشییع شهیدانی که روزه هایشان را با اشک مردم "افطار" و راز بودنشان را بعد سال ها "افشاء" کردند.
سه شنبه، تابوت ها قایق اند و شانه ها دریا.

رضا یزدانی(خواننده):
 تا کی دل من چشم به در داشته باشد
ای کاش کسی از تو خبر داشته باشد
آن باد، که آغشته به بوی نفس توست
از کوچه ما، کاش گذر داشته باشد
هر هفته سر خاک تو می آیم و اما
این خاک اگر قرص قمر داشته باشد......

**************
این کیست که خوابیده به جای تو در این خاک
از تو خبری چند مگر داشته باشد
آن روز که بستی بار سفرت را
گفتی به پدر، هر که هنر داشته باشد
باید برود، هر چه شود، گو بشو و باش
بگذار که این جاده خطر داشته باشد
**************
باید بپرد هر که در این پهنه عقاب است
حتی نه اگر، بال و نه پر داشته باشد
کوه است دل مرد، ولی کوه، نه هر کوه!
آن کوه که آتش به جگر داشته باشد
عشق است بلای من و من عاشق عشقم
این نیست بلایی که سپر داشته باشد
**************
رفتی و من آن روز نبودم، دل من هم
تا با تو سر سیر و سفر داشته باشد
باید برود، هرچه شود، گو بشو و باش
بگذار که این، جاده خطر داشته باشد
ترانه داغ ، با صدا و اهنگسازى رضا یزدانى و ترانه مرتضى اسفندقه.
 

مجید بنی فاطمه(مداح): 

175 غواص دیدند ما داریم غرق می شویم خودشان را رساندند.


امیر ابراهیم گلفام (رئیس سازمان حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس ارتش): 

175 شهید غواص قهرمانانه دل را به امواج دریای خون زدند تا ما در ثبات دریای اقتدار  دریازده نشویم


سعید راد (بازیگر):

 با سینما مظلومیت شهادت این سروقامتان وطنمان را به دنیا نشان دهیم


نسرین آبروانی (معاون "صدا" صدا و سیما): 
مزار 175 غواص شهید این سرزمین پاک در آسمان هاست ومن هر گاه به آسمان می نگرم مروارید اشکی نثارشان میکنم تا مگر این چشم ها خاک پای آنان باشد.

جلیل سامان(کارگردان):

 آن روزها محصل بودم.. آنچه از کربلای چهار بیشتر به خاطر دارم شوک و بهتی بود که از شهادت بهترین دوستان نصیبم شد. و آنچه بیشتر آزارم میدهد فربه شدن وطن فروشانی است که از خون این عزیزان .. هنوز هم به حیات نحس خود ادامه می دهند.. کربلای چهار را هم منافقین لو دادند.


جواد شمقدری(رئیس سابق سازمان سینمایی): 

ما برای لبیک به امام خویش از أب مواج و خروشان اروند گذشتیم ، أیا شما حاضرید از یک لیوان أب بگذرید!


ضیاائدین دری(کارگردان):

34 سال قبل 4 دیپلمات ایرانى در لبنان به توسطِ اسرائیلى ها گروگان گرفته شدند ، ما فهمیدیم و براى رهایى انها تلاش گسترده اى بعمل آوردیم و در تمام مذاکراتمان با غرب درباره انها چانه زنى کردیم ، و......سرانجام فهمیدیم که انها را شهید کرده اند و مزار شان هم در نا معلوم است . همین تلاش بیشتر در مورد امام موسى صدر صورت پذیرفت و... غرض انکه همه مامیدانستیم دنبال چه کسانى بوده ایم ولى 26 سال پس از دفاع مقدس ناکهان 176 رزمنده غواص را که در یک اقدام جنایتکارانه ، با لباس و دستان و پا هاى بسته ، دفن کرده بودند را میابیم و مبهوت میشویم !!!!!؟در اینکه صدام و عواملش جنایتکار بوده أندکه شکى نیست !؟ انچه مرا دچار ناراحتى میسازد این است که ما در دوران دفاع مقدس چطور از غیبت این تعداد رزمندگانمان بى خبر بوده ایم ؟ انهم رزمندگانى که تخصص خاصى داشته اند و نوع ماموریت هایشان بسیار مشخص و موثر بوده است ؟به این. فکر میکردم که فرمانده این تعداد رزمنده چه شخصى. بوده است ؟ ایا در قید حیات است ؟ امروز چه مقامى دارد ؟ چرا جامعه اى که با روىِ باز هزاران شهید مظلوم را تشییع کرده اند و هنوز با کشف گورهاى جمعى بقایاى انها رابا احترام تشییع میکنند کمترین خبرى از نا پدید شدن 176 غواص نداشته است و بعد از این همه سال ناگهان اتفاقى پیدا میشوند ؟میخواهم بگویم ما باید از ناپدید شدن انان مطلع می بودیم و طى 26 سال اگاهانه در پى انها کاوش میکردیم .! این بى اطلاعى حکایت از نوعى بى توجهى سومدیریت دارد که مسئولان ان باید شناسایی شون و ولو با تأخیر مورد بازخواست قرار گیرند . زیرا قطعا افکار عمومى و ملت دلشکسته ایران به این نکات فکر میکنند و سئوالات بیشمارى به ذهنشان خطور میکند که باید پاسخ داده شوند .قلبا دلم میخواهد درباره این واقعه تکاندهنده یک فیلم بسازم و جهانیان را هر چه بیشتر با تبعات جنگ اشنا سازم . کاش بشود.


رضا ایرانمنش(بازیگر): 

سلام من از قافله جامانده جزشرمندگی چه گویم


علی شاه حاتمی(کارگردان): 

چه موهبتی بالاتر از این برای اب   که در کربلا بر دستان عباس بوسه زد و اینک تو را در اغوش خود گرفته و تواینک پس از گذشت سالها حرمت اب را به او باز پس دادی ای شهید ومن اکنون باور کردم که ماهیها نه در خاک که در اب شهید می شوند.


علی محمد مودب(شاعر): 
کاش مردان شهید ده بالا بودند/ تا که هر بی صفتی جرات اطوار نداشت
 

آیت الله قرهی( رئیس حوزه علمیه امام مهدی (عج)): 
بسم الله الرحمن الرحیم. شهدای غواص عمری درحقایق غور و غوص کردند و امروز برای بیداری خواب زدگان به ظاهر سیاسی دراین نظام مقدس مجددا به آغوش مردم برگشتند و عوام ما که بحمدالله از خواص خاص ترند باید غواصانه حقایق این مملکت را دریابند و خون این شهیدان حیات مجددی به همه ما خواهد داد

 داود توحیدپرست (کارگردان): 
دستان بسته شما نشانه غرور و غیرت و آبروی ماست... آبرو و غیرت و غروری که دشمن تلاش کرد که زیر پوتیناش له کنه ولی شما با ایمان و عمل انقلابی به وطن و مردم آبرو و غیرت و غرور بخشیدید... آبرو... غیرت... و غرور... تمام تاریخ یک طرف و خوبی شما در حق یک ملت بزرگ یک طرف... با افتخار و با عشق به دستان بسته شما بوسه می زنم

مجید اخشابی(خواننده): 

نگاه کن ...دیری نپائید که سرانجام دستان بسته ات تو را به خدا رساندند ... با همان دست های بسته دست مرا بگیر...


اسی نیک نژاد (کارگردان):

 هر فردی که در این کشور مسئولیتی دارد باید ایثارگری این عزیزان را فراموش نکند چرا که اینان قهرمانان وطن هستند و امنیتمان را مرهونشان  هستیم


اسماعیلی (عضو حقوقدان شورای نگهبان):

 غواصان شهید،جعفرهای طیار بهشت انقلاب اسلامی اند ودست های بسته آنان، بالهای قدرتمنداین امت برای پرواز به اوج استقلال و عزت ملی


تفرشی (تهیه کننده موسیقی):
 دست هایی بسته یا دل هایی باز ؟...
در آب غرق شدن یا در اعتقاد پر گشودن؟ ...
خودخواهی خویش یا خوش خواهی هم وطنانم ؟...
کدام باور قلبی شط پر تلاطم بی عدالت و جور ستم  را برایتان مامن آرام و محبوب کرد؟
تو خود دریایی
کی دریایی در رودی غرق می شود؟
تو خود پر گشوده ای
کی توان دست تورا بست؟
کالبد جا مانده ات هوای روح بزرگت را کرده، بدرقه اش می کنیم
سفر به خیر"
 

مهرداد اولادی(بازیکن فوتبال):

 عشق یعنی استخوان و یک پلاک... سال های سال تنها در عمق آب


محمدرضا ورزی(کارگردان):

 غواصان شهید نشان اقتداروصلابت یک ملت عظیم هستند. آنان دراوج ماندگارشدند.


پروین سلطانی(آهنگساز):
 «زنده به گور» این چه واژه ی غریبی است ؟
مگر نه اینکه شهیدان زنده اند؟ پس ما، همه ی زنده ها یعنی همه ی شهدا را به خاک (گور) می سپاریم تا خاک شهدا، توتیای چشمانمان گردد، خاکی که آرامگه شهداست، جایش روی چشمانمان است.
غواصانی که خدا دستتان را گرفت و عزیزتان کرد و با خود برد! نمیدانم چرا می گویند دستهایتان بسته بود؟ شما که دست در دست خدا، مشغول پرواز بودید، چگونه می شود شما را دست بسته در گوری پیدا کرد؟نه باور نمیکنم. مطمئنم این ما بودیم که غواصی کردیم و شما را چونان دُرّی در صدفی به نام خاک یافتیم

چیستا یثربی(کارگردان): 
من چون مادر موسی؛ همه فرزندان خود رابه آب دادم، هیچ یک باز نیامد؛ جای آنها؛ دریا آمد؛ صدو هفتادوپنج پسرم به دریا رفتند و دریا شدند... چه کسی جز ما؛ پسرانی چون دریا دارد؟
 

مانی رهنما(خواننده):

175 حک شد در اعماق دل دریایی همه ی عاشقان وطن


محمدرضا حیاتی(گوینده خبر):
 دریایی بودید ، رفتید تابه اقیانوس بپیوندید ، شمارا تاب ماندن نبود درمرداب تنگ نامرادی ها ، رفتید باقامتی استوار و نستوه تا پیام آور آزادی و آزادگی باشید... بازآمدید به سرزمین دلداگی ها ، دیار پرمهرتان اینجا میهن دریا وآفتاب به شما فرزندان دریایی اش خوشامد میگوید ای جاودان نامتان در ذهن ودردلمان....سلامتان باد آنگاه که زاده شدید آنگاه که پرکشیدید
و اکنون که بازگشتید بادستانی بسته پس ازسالها، و سلامتان باد آنگاه که دوباره زنده خواهید شد یبعث حیا...
"ارادتمند همه ملت ایران ، خدمتگذار محمدرضاحیاتی"
 

مرتضی غرقی(خبرنگار سابق صدا و سیما در نیویورک): 

سلام بر جوانانی که طعم مطبوع روزهای دفاع مقدس را احساس نکرده و بدلیل نداشتن اطلاعات دقیق از ان زمان هر از چند گاهی تحت تاثیر افکار مسمومی قرار می گیرند که ظاهری منطقی دارد ولی در باطن ارزشهای هشت سال دفاع مقدس را نشانه گرفته است . شما برادران جوان من بدانید تنها بادرک شرایط ان زمان می توانید قضاوتی صحیح از ان دوران داشته باشید .این حقیر در تمام رسته های بسیجی  سربازی و خبرنگاری در اکثر عملیات های ان زمان حضور داشتم  بدانید  که اگر با اسلوب های  جنگ های متعارف ان زمان می خواستیم بجنگیم حتما نیمی از مناطق اشغالی دشمن را از دست می دادیم .شرایط کنونی جامعه با ان دوران قابل مقایسه نیست در ان دوران همه و همه و همه  تنها به کشور و ارزشهای معنوی انقلاب  فکر می کردند .اگر چه کسانی هم بودند که تنها خود را می دیدند و این نوشته های مسموم و شبه افکن  کنونی نیز با فکر و قلم انها منتشر می شود در ان دوران نیز با مردم و انقلاب همراه نبودند بنظر شما کالبد شکافی اتفاقاتی که هدفی جز رضای الهی در ان نبوده و زیر سوال بردن ان همه رشادت ها در کنار برخی اشتباهات کوچک چه هدفی جز بی هویت ساختن دفاع مقدس دارد .وقتی در امریکا بودم و موضوع حمله نظامی به ایران مطرح بود در جمع خبرنگاران بین المللی در سازمان ملل با غرور و تجربه هست سال دفاع مقدس می گفتم که امریکا جرات حمله به ایران ندارد و این یک واقعیت است که غرب و شرق در گذشته از ایران تجربه کرده است وان جان فشانی ها امروز ملت ایران را از حملات نظامی دشمنان بیمه کرده است پس به یاوه گویی های مزدوران اجانب گوش ندهید چون اصل حقیقت در میان شهدا و جانبازان است که دشمنان ایران از ان درس عبرت گرفته اند پس به گذشته پر افتخار خود ببالیم و خود را همیشه مدیون تربت پاک شهدا بدانیم  خدا ما را قدر دان  دلاوری  های ان عزیزان قرار بده  مرتضی غرقی خبرنگار صدا  و سیما

فرهاد توحیدی(کارگردان):

 شهدای غواص اروندرود را شرمنده کردند


حسن عباسی (فعال فرهنگی): 
شهدا عیار فرقان هستند ؛ فرق میان باطل و حق : در حالى که بورژواها رزق خود را در دست کدخدا مى بینند ،پیکرهاى 175 شهید غواص بحر عشق  آمدند تا به یاد ما آورند که
این اهالی قبیله توحید رفتند تا روزى خور درگاه خدا باشند که عند ربهم یرزقون

کبری خزعلی(عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی): 

به ما أموختید که با دست و جشم و دهان بسته نیز می توان استقامت کرد وسربازی سرافراز ودرس اموز بود حتی سی سال بعد از شهادت !!!!!! تا در جنگ نرم تنگه احد وسنگر فرهنگ را به اسانی رها نکنیم واز غافلین و مبعدین نباشیم بلکه علی مظلوم و مقتدر را سربازی جانباز باشیم.


رحمان باقریان (بازیگر): 
عشق به وطن هدایتشان کرد تا نگذارند یک وجب ازخاک کشورمان درچنگ دشمن قرار داشته باشد جان ارزشمدشان را فدا کردن تاهم وطنانشان در ارامش زندگى کنند ما همگان به وجود, این دلاوران افتخار میکنیم. روحشان شادباد.
 

خیرالله تقیانی پور(کارگردان تئاتر):

 گاهی با دستان بسته میتوان پرواز کرد گواهش 175غواصند


احمد واعظی(مداح): 

ای شهیدان غواص یااباالفضل العباس


حجت الاسلام شیرمردی(رئیس ستاد نماز جمعه تهران): 

سلام علیکم  با آمدن جنازه مطهر شهدای غریب ومظلوم غواص حقیقتاً گویى کربلا وعاشورا تکرار شده  فقط خدا  وامام زمان (عج) می دانند این شهدا که بودند وچه کردند؟! بااینکه عملیات کربلای4از سه روز قبل لورفته بود و دشمن 100/آماده بود وآتش عظیمی در خط مقدم. می ریخت  وشب عملیات  تاصبح   عراقی ها  درآر ورند نارنجک  و گلوله می ریختند  این فرشتگان انسی  خط را شکستندو موانع پیچیده را  پشت سر گذاشتند و تا کیلومترها پیشروی کردند  آنان مصداق حقیقی یا ایتهالنفس المطمىنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیه بودند.


اسماعیل آذر(شاعر): 

در کجای تاریخ خوانده بودیم پرستو ها را زنده در گور کنند یا نشینند و به مرگ مهمان دست در سور کنند گر مروت این است که به نیرنگ زنند طبل در زیر گلیم راهشان ننگین است باورم نیست هنوز که زمین چرکین است.


فاطمه رهبر(نماینده مجلس):
 دستان بسته این عزیزان غبار و آلودگی های نفسانی شهرمان را به کناری زده بگونه ای که عطر دل انگیز معنویت همه جا را پر کرده. با خود فکر میکنم اگر جای مادر این عزیزان بودم چه حال و هوایی داشتم ؟؟؟؟؟
 

مرتضی اسدی (هنرمند نقاش): سلام بر گلهای پرپر شده دشت شقایق که اروند را به اقیانوس عشق کشاندند... بر دستان بسته شما بوسه میزنم...
 

مهدی طارمی(بازیکن فوتبال): 
باز در سکوت شهر، فریاد هیهات منا الذله شما بلند شد...
ای شهید... با دست های بسته ات... دست هایمان را بگیر
با تمام وجود و احساسم سلام و ادای احترام می کنم به یکصدوهفتادوپنج غوّاص شهید
من تهران نیستم ولی سلام منو بهشون برسونید و بگید تا ابد شرمنده ی دستهای بسته شما هستم

فراورده(کارگردان سینما):

 سرتعظیم و ادب و احترام در برابر آنانی که تا صبح منتظر نماندند، و از زیر خروارها خاک تفتیده لحظه لحظه نفس خویش را نثار راهی کردند که اصحاب حسین بن علی قطره قطره خون خویش را نثار آن کرد.


حامد عنقا(فیلم نامه نویس): 

دست های بسته و این عمق بی حساب، کوچکتر از آنند که صدایم را حبس کنند.


علی انصاریان(بازیکن فوتبال): 

هنوز بوى مرد در این کشور جاری است؛ هنوز شیرزنانى هستند که مرد تربیت کنند، هنوز ما مدیون شما هستیم و نفس کشیدن در کشور عزیزمان را بدهکار شما هستیم. به خانه خوش‌آمدید


غلامرضا سازگار(شاعر آئینی):

 از خداوند می خواهم ادامه دهنده راه این شهیدان باشیم


محمد تقی فهیم (منتقد سینما):
 ایثارتان اعتبار و افتخاری آفرید تا شاقول وطن پرستی . دینداری و اخلاق گرایی درخششی جاوید داشته باشد .
 

منوچهر هادی (کارگردان): ختلاس کنندگان باید شرمنده خون شهدای غواص وخانواده ایشان باشند. دولت چطور نمی تواند مانع اختلاس باشد ؟ چه باید کرد؟
شهدای عزیز غواص ، شرمنده ایم ، شرمنده.
 

ناصر وحدتی(خواننده): 

اوج شهادت یک انسان ونه یکصد وهقتاد و پنج انسان پاکباخته در راه دفاع شرافتمندانه از میهن عزیر ایران همیشه سرفراز


محمدعلی رجبی دوانی (استاد نگارگری): 
چه خوش رفتندرندان طریق عشق  ازآب گذشتند به آفتاب رسیدند و ای وای برماکه برخاک نشستیم و درشب ظلمت دست بسته وچشم گشوده برجای خودمانده ایم وهمچون مرغ دردام به انتظارصیاد مانده ایم
 

عبدالله گنجی (مدیرمسئول روزنامه جوان): 
داغ انان که از قافله جاماندند تازه شد
 

ناصر نوبری (کارشناس سیاست خارجی):
 آنان نیز مانند حسین و یارانش برای رفع تحریم آب با یزیدیان بیعت نکردند
 

فلاحت پیشه(نماینده سابق مجلس): 

شرمنده ایم؛ بی خبر از سی سال غربت شما، درگیر حال خود بودیم.


سهیل کریمی(مستندساز): 
سلام  قسم به خونت، دست هایت را می گشاییم.
 

روح الله سهرابی(کارگردان): 
سکوت ماهى ها شکست سکوتى به قدمت یک گنج....به قیمت یک جنگ...سکوتى که شکست و قلب ملتى را شکست...
 

رحمان رضایی(بازیکن سابق تیم ملی): 
عرض تعزیت و تسلیت خدمت خانواده‌های داغدارشان یاد و خاطره همه شهدا گرامی باد، صبری جزیل و اجری جمیل را از درگاه ایزد منان برایشان آرزومندم
 

وحید لک(کارگردان تئاتر): 
گفتن چند کلام و یک جمله از من، چیزی به شان و جایگاه شما نمی افزاید، شما هستید که در سکوت معنا دارتان ، حرف های بسیار برای زدن دارید، شمایید که بعد از گذشت سالها دوری از این هیاهو ی بی خاصیت، باز تلنگر میزنید بر وجدان خفته انسان بی هویت این زمانه ....همه دارایی ما از آن فداکاری شماست...بزرگمردی و جاودانی از آن شماست...شاید جسمتان بر روی خاک و آب این سرزمین کهن نباشد، اما شما خاک و آب این سرزمین را برای ما زنده کردید....قدردانیم برای امکانی که برای ادامه حیات نسل بعد ازخود بوجود اوردید....رمضان امسال را لحظه به لحظه با شما افطار می کنم و به اطرافیانم از شما می گویم، شاید با این نگاهم کمی آرامش بیابم...روحتان شاد مرواریدهای پارسی....
 

سیدمهدی سیف (استاد تلاوت): 

سبک زندگی اینها قرآنی بود من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه


سادات ابراهیمی(نماینده):
 دلبردریادلم یادت طوفان خاطره هاست
 

پیرموذن(نماینده مجلس):

 سلام   175گرانترین ماهی تاریخ ابهای دنیا با باله های خونین خویش


غلامرضا فرجی(سخنگوی شورای صنفی نمایش):
 این سفر نصیب هر کس نمیشود شرمنده همتونیم...
 

اصغر همت(بازیگر): 
تن به آب زدند،کمان بر کشیدند،جان دادند،تا صید کنند آبرو را و در نوردند مرزهای آزادگی را.
 

رائفی پور(استاد دانشگاه): 
یک نفر می خواست اما پر نداشت
یک نفر پر زد ولیکن سر نداشت
یک نفر نه یک پلاک سوخته
خط خونش بر زمین آخر نداشت
صد نفر بیرون بازی معترض
آخر این بازی چرا داور نداشت؟

نوروز بیگی(تهیه کننده سینما): 

آن شب درپشت رود خروشان اروند و در هتلى که سنگرخط مقدم بود ( هتل پارسیان فعلى) مستقر بودیم تا غواصان خط شکن از رودخانه پهن وعمیق اروند عبور کنند وپس از باز کردن میدان مین ودیگر موانع به همراه رزمندگان لشگر27 به سمت دشمن بعثى حمله ور شویم. الان هر زمانیکه به ابادان میروم و چشمم به این هتل مجلل مى افتد به فکر فرو میروم که چه کسانى ان شب از این مکان رفتند و دیگر برنگشتند وحتى فراموش کرده ایم اگربا ارامش اینطرف در همان هتل مى خوابیم غافل از اینکه انطرف رودخانه کسانیکه این امنیت و ارامش را به ما برگرداندند درزیر خروارها خاک در کنارهم خوابیده اند. روحشان شاد


مازیار عصری(خواننده):
 از گردان غواص تعداد اندکی برگشتند بیشتر بچه ها یا شهید یا مجروح شدند که مجروحین هم در آب شهید شدند تعداد اندکی از بچه ها هم که زیر آتش دشمن تونستن خودشان را به آنطرف برسانند بعد از 29 سال به وطن باز گشتن ! خدایا فردای قیامت ما را شرمسار شهدا قرار نده.
 

حمیدرضا آذرنگ(بازیگر):
یادم باشه همیشه وقت رفتن
اونا که قلبشون ماهه مى خندن
واسه موندن فقط اهل کویرن
که دست و بال دریا رو مى بندن
یادم باشه با دست بسته هر روز
چشامو واکنم رو به نگاهت
ببینم وقت رفتن تو چى دیدى
که دنیاتو گذاشتى پاى راهت
یادم مى مونه بعد ازتو که از خاک
چه درسایى میشه آدم بگیره
مى شه عاشق بشه اونقد که دنیا با دست بسته پیش پاش بمیره
با احترام شعر از خودم
 

شیرازی(رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا):

 شهدای غواص به مسؤلان کشور پیام می دهند ، مبادا روی خون ما پا بگذارید! ما رفتیم و فدای اسلام شدیم تا شما از ارزشها و خط امام و ولایت دفاع کنید.


آرش معیریان(کارگردان):
 به جهت اداى دین به معصومیت جاودان و مظلومیت خاموششان در این روزهاى پر رمز و راز به تفحص چهره هاى صمیمى شان براى ساخت نما آهنگى ،بى وقفه بغض هاى فرو خفته ى خود را نثار روح پرگشوده ى آرام شان مى کنم. یادشان جاودان باد.  
 

محمدعلی مجاهدی(شاعر): 

این دریا دلان تا همیشه در فضای ملکوت شناورند و فرشته ها را به بازی نمی گیرند.


زین العابدینی (رئیس سابق شبکه سه سیما): 

چه زیبا به دریای جوانمردی فرو رفتید و چه با شکوه به ساحل رستگاری قدم نهادید.


رحمانیان(مدیر مسئول روزنامه شرق): 

آن جا که پا از رفتن باز می ماند و دست بسته، آغاز حرکت جان است برای رسیدن به جانان و مسیری است که غواصان شهید ما برگزیدند.


قدیری ابیانه(سفیر سابق ایران در ایتالیا):

 آنها در دفاع از کیان اسلام حرکت کردند و دست بسته زنده بگور شدند تا دست اسلام در ایران و جهان باز شود و بدنهای مطهرشان در این مقطع زمانی پیدا شد تا یادآوری ای باشد برای ما در پیروی از امام شهدا که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکتمان آسیب نرسد.


علی روزگار(خواننده موسیقی پاپ): گاهی اوقات تنها راه رسیدن به معشوق دل به دریا زدن است بازگشت پیکر پاک 175 دریادل عاشق را گرامی میداریم.


مجید یراق بافان(مجری):
 بنا به تقدیر الهى ، حدود سى سال پیش دستان آن 175 پرنده ى عاشق بسته شد تا ما امروز باور کنیم که اگر دستانمان بسته شود ، بال هایمان قدرت پرواز بیشترى پیدا مى کنند... درست مثل عباس علیه السلام...

جعفر شیرعلی نیا (نویسنده): 
هنر آن است که بی هیاهوی سیاسی و خودنمایی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند و نه هوا. این هنر مردان خداست.(برای شهدای غواص برگرفته از پیام امام برای شهادت چمران)

ابراهیم داروغه زاده( معاون سابق فارابی): دوستان بهتر از جانم سلام
قربون اون چشای مثل ماهتون برم
قربون اون قد رعناتون برم
اخه این رسمشه  ؟
ما را با خودتون نبردین که هیچ
حالا هم اینجوری میایین جیگر مارو اتیش میزنین !
با معرفت ها،
چی میگم من ؟؟ ما حقمونه بسوزیم و بسازیم
خیلی بیشتر از اینها باید زجر بکشیم ،
نه ادمش بودیم که همسفر شما باشیم و باهاتون بپریم نه غیرتشو داشتیم که به ارمان های شما وفادار بمونیم و الان شرمنده نباشیم ،
شرمنده ایم شرمنده
 

امیری کهنوج (نماینده):
 قسم به خون پاک ومطهرتان راهتان را ادامه خواهیم داد، آموختیم که تنها راه ماندگاری این نظام مقدس حمایت تاشهادت ازولی فقیه وتسلیم نشدن درمقابل دشمنان است، سلام برشما مجاهدان راه خدا که شیوه چکونه زیستن را به ما یاد دادید و ما مقاومت و ایستادگی در راه انقلاب را ازشما آموختیم.
 

قادر طراوت پور(شاعر): 

اگرچون سروعاشق بی نیاز از برگریزانم، چنان گل درخودم پرورده ام داغ عزیزانم، تمام خاک راگشتم کجایی ای گل پرپر، بدنبال توچون باد صبا افتان وخیزانم


مازیار ناظمی (روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان):

 تصاویر سربازان دلیر و شجاع کشورم را دیدم بیشتر جای خالی‌شان را حس کردم شهدایی که با تصاویر، حالا قلب‌ها را به گفتن وا می‌دارند، برادران من افتخارآفرین بودید.


آریایی نژاد(نماینده مجلس): 

پیام غواصان شهید: مقاومت حتى با دست بسته


رضا مهدوی (مدیر سابق مرکز موسیقی حوزه هنری): سلام و درود بیکران من ناچیز به شهیدان غواصی که عجب ساز و نوایی سر دادند و با خدایشان چنان عهد و پیمان بستند که راه را برای امروزیان بس دشوار کردند. عزت و شرف ایران امروز بپاس
 

زهره الهیان(فعال سیاسی): 

سلام. دستهای بسته ی شما یاد آور مظلومیت کاروان اسرا وتداعی کننده حقانیت قیام حسین  ع و ماندگاری پیام زینب س است.


غلامرضا شاه میوه اصفهانی(استاد قرائت):

 سلام بر غواصانى که تا ژرفاى دریاى ایثار وفداکارى پیشرفتید و خود همچون مرواریدهایی درصدف خفته دست نیافتنى ترینهاى تاریخ عظمت ملتهاى آزاده جهان گشتید درود بر شرفتان  وایکاش درقیامت شرمنده رویتان نباشیم.


سیدخلیل باستان(استاد دانشگاه): 

گاهى إنسان بشکار لؤلؤ ومرجان مى رود و گاهى خداى سبحان،  یقینا شکار رب السموات السبع بهتر است زیرا پاداش این گل سرخها جنات تجرى من تحتها الأنهار وهم فیها خالدون است.


محمدعلی گودینی(نویسنده):

 صدو هفتاد و پنج شب شکن عاشق در غوص مروارید از امواج گذشتند. خط های آتش را با سوز آه جگرها شکستند. شاه ماهی های عاشق اما بال بسته با چتر های کبود در امواج به یار پیوستند.


رحیم مخدومی(نویسنده):

 وقتی دشمن، شما را زیر خاک خفه کرد، آیا می دانست خدا در حال کاشت شماست؟ امروز چه نخل تنومندی شده اید که از همه جای ایران، نه! از همه جای جهان دیده می شوید


عبائی (استاد قرائت قرآن):
 بنده خیلی کوچکتر از آن هستم که بخواهم درمورد این جهادگران مکتب اسلام عزیز که الگوی آنها حسین بن علی است که کل وجودشان برای اینکه شجره طیبه پایدار بماند و بشریت از ظلمتها به نور سوق دهد

حبیب الله بهمنی(کارگردان سینما): 

دعای شما گره‌گشای جهد یارانتان باد ، شما که در جوار محبوب آرام گرفته‌اید، گواه باشید و شهادت دهید بر جهل روزگار


رضا رسولی(نویسنده):

 شک ندارم که دست‌های بسته‌تان، پای دلمان را به آسمان حقیقت باز خواهد کرد؛ خوش آمدید پروازیان!

 

منبع: خبرگزاری نسیم

نظرات (1)
+ رضا [ رومانی ]
سلام سیدجان،نمی دانم در شرایطی که تمام دنیای ما ملت ایران تحت تاثیر حماسه شهدای عزیز غواص قرارگرفته ،مسئولین روزنامه آرمان چرا اقدام به طراحی موهن غواصان با نشانه های بارز شیطان پرستی نموده اند ،واقعا جای تاسف دارد.التماس دعا ،دوستدار شما رضا
پنج‌شنبه 28 خرداد 1394 ساعت 23:45
امتیاز: 13 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :
      
شیعه آرت پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) سایت توابین 313 سایت جامع فرهنگی و مذهبی شهید آوینی بی نشـــان نصـــر TV پایگاه فرهنگی رایحه پایگاه فرهنگی مذهبی سلم پایگاه جامع فرهنگ ایثارو شهادت پایگاه فرهنگی بشیران منتخبی از دل نوشته های سردار شهید سیّدجعفرمنصوری خدایا من ! اگر گناهکارم دستی پر از نیاز سوی تو دراز کرده ام ، ای خدایا من ! تو بزرگی و من اسیر گناهم و پای بند و گروگان معاصی ام ، خدایا! به گناهانم که می نگرم به فزع می افتم ، به کرم تو می نگرم به طمع می افتم . ای خدای من! چگونه ترا بخوانم در حالی که گناهکار درگاهت هستم و چگونه ترا نخوانم در حالیکه از مهرت که در دلم جایگزین است خبردارم